Developerskie sztuczki

Chociaż wielkie bum na mieszkania już zleciało, to nadal istnieje dużo rodzin, które myślą nabyciu własnych czterech ścian. Wciąż wielu mieszka kątem np. u rodziców, dziadków bądź rodzeństwa. Branża budownicza ciągle prężnie się rozwija. Stale w miastach powstają świeże osiedla. Na brak interesujących ofert sprzedaży mieszkań nie sposób narzekać. Jest ich wile: stare, nowe, w dzieje surowym, półsurowym… Na branży nie brakuje także przedsiębiorstw developerskich bijących się na temat potencjalnego klienta. Czy wolno im zaufać i dopełniać zakupu mieszkania przed ukończeniem inwestycji?
Ostatnio wyszło w jaw wiele niepokojących wydarzeń. I to na terytorium całkowitej Polski. Kilka rodzin postanowiło kupić mieszkanie. Ładne, ogromne, nowe… Jak to na ogół bywa, rodziny te wzięły na pożądaną inwestycję pożyczka. Zadłużyły się na sporo długich lat. Zakupiło upragniony obiekt i… nic. Przedsiębiorstwo upadła, mieszkania nie są ukończone, developer zniknął spośród ich pieniędzmi. Krótko informując, zostali na lodzie, wyjąwszy niczego, bez oszczędności, zbyt to z kredytem. Opiewającym na niebagatelną sumę kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Co dzięki to polskie prawo? Naturalnie, niczego nie precyzuje. Nie istnieje nawet najmniejszej wzmianki na temat, iż nie można wyprzedawać mieszkań przed ich ukończeniem. Nie pierwszy raz możemy w polskim prawie dostrzec luki. Braki bardzo oficjalne w skutkach, które którykolwiek przebiegły i nieuczciwy inwestor może wykorzystać. I to wykorzystać według prawem, wyjąwszy jakichkolwiek konsekwencji.
Co uczynić, żeby samemu nie pozostać ofiarą mieszkaniowego oszustwa? Nabywać tylko to, co doświadczamy na własne oczy. Nie zaakceptować płacić za coś, czegoż nie ma. W taki sposób zabezpieczymy się przed decyzją, jaka może nas kosztować wszelkie pieniądze, jakie posiadamy.