Bez kategorii

Wszystko o mieszkaniach komunalnych jak i również socjalnych

W dzisiejszych latach nie każdego stać na zakup czy wynajem domu. Jak jednak wiadomo, każda gmina czy miasto posiada zapasy mieszkań socjalnych i komunalnych. Dla kogo tego rodzaju mieszkania są? Co rozstrzyga o przyznaniu takiego apartamentu mieszkalnego? Jak wygląda cały przebieg? A co najważniejsze – czym różni się mieszkanie socjalne od komunalnego? W niniejszym artykule przedstawimy wszystko co wiemy o mieszkaniach komunalnych i socjalnych.

Przeczytaj również: Wykańczanie własnego mieszkania

Kto mieszka w mieszkaniach komunalnych i socjalnych?

Starać się o mieszkanie socjalne lub komunalne może każdy, kto posiada stosunkowo mały dochód. Wysokość dochodu dostosowywana jest przez uchwały konkretnej gminy czy danego miasta. Osoby z najniższym dochodem mogą wnioskować o mieszkanie socjalne, a te z nieco wyższym o lokum komunalne.

Mieszkania socjalne, jak już wspomnieliśmy wyżej, są przeznaczone dla ludzi niezamożnych, których przychód na jednego członka rodziny jest bardzo niski. W domu socjalnym nie musi być ani kuchni, ani łazienki. Jest to lokal, w którym te dwa pomieszczenia można dzielić z pozostałymi mieszkańcami. Wielkość lokalu socjalnego nie może być mniejsza niż 6 m² na osobę. Jeśli dlatego lokal będzie zamieszkiwało sześć osób, takie mieszkanie musi posiadać 36 m². Lokale socjalne są bardzo często lokalami zaniedbanymi, o bardzo niskim standardzie wyposażenia. Bardzo często znajdują się w nich piece, które służą do ogrzewania oraz np. do gotowania. Czynsz mieszkania socjalnego jest niski i wynosi blisko 50% czynszu mieszkania komunalnego.

Mieszkania komunalne są przeznaczone dla osób, które zarabiają nieco więcej. Posiadają już swoją łazienkę oraz kuchnię. Koszty są tutaj wyższe i uzależnione od standardu mieszkania. W skład standardu mieszkania komunalnego wchodzą WC, umywalka, wanna lub prysznicowa kabina. Przyznanie mieszkania komunalnego czy socjalnego zależy od kilku czynników. Dochodu, który jest tutaj decydującym elementem, sytuacji mieszkaniowej, sytuacji rodzinnej. Ponadto, od zasobów samego miasta czy gminy. Ponadto, osoby, które nie posiadają dachu nad głową, opuściły zakład karny, powinny takie mieszkanie mieć zapewnione niemal natychmiastowo.

Jak dostać mieszkanie?

Pierwszym krokiem, jaki trzeba podjąć w staraniu o mieszkanie, jest złożenie wniosku do urzędu gminy lub miasta, opisanie swojej sytuacji, a także przedłożenie dochodu z ostatnich miesięcy. Czas oczekiwania na mieszkanie zależy od zasobów wolnych lokali i kształtuje się w przedziale od dwunastu miesięcy do nawet pięciu lat. W Polsce są miasta, gdzie mieszkania czekają na chętnych, ale istnieją także miejsca, gdzie tych mieszkań brakuje, a lista oczekujących rośnie, zamiast maleć.

Jeśli marzysz o przekształceniu takiego lokalu w przytulne miejsce, warto rozważyć współpracę z profesjonalnymi architektami. Milwicz Architekci oferują kompleksowe usługi projektowe, które pomogą Ci stworzyć funkcjonalne i estetyczne wnętrza, dostosowane do Twoich potrzeb. A jeśli planujesz remont lub dostosowanie wnętrz, możesz skorzystać z usług rzetelnych fachowców, których możesz znaleźć za pośrednictwem Workdei, firmy zajmującej się rekrutacją pracowników budowlanych. Oczywiście, do wykończenia wnętrz warto zainwestować w wysokiej jakości meble biurowe Poznań, które zapewnią wygodę i elegancki wygląd.

Pamiętaj, że najważniejsze to znaleźć odpowiednich fachowców i stworzyć plan działania, który pozwoli Ci zrealizować swoje marzenia o wygodnym i funkcjonalnym domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *